Історія костьолу і парафії

                                      Мармурова плита

Дивовижна історія сталась з пам’ятною плитою, яка ймовірно була прикріплена до стіни в середині костьолу. Пожертвувала на плиту вдова, почесного жителя міста — Валенти Кронгельм. Він  проживав у Богуславі 50 років і був похований на місцевому польському цвинтарі.  В той час так було прийнятно.

У роки радянської влади костьол було зруйновано і пограбовано. Плиту  зірвали і покинули. В післявоєнні роки її вкинули у сусідньому дворі на стежину, яка вела до криниці, щоб було сухіше ходити по воду. Вона зазнала значної руйнації, а пізніше розкололась.

У 2004 році у гості до місцевого жителя Богуслава, Міщенко Валерія Олександровича, приїхали двоє друзів з Київщини, які частенько бували у Польщі.  Родом з Немирова Вінницької області, рідні брати Песляки Валерій і Ігорь, зацікавилися архітектурою і святинями  міста. Вони захотіли побачити будівлю колишнього костьолу. Оглядаючи її і прилеглу територію,  помітили пам’ятну плиту. Золотими буквами на білому мармурі, польською мовою, було викарбовано інформацію про людину, кому належала ця плита. ЇЇ зміст все ще можна було прочитати. Розпач і сльози відчаю накотилися на очі, через побачене.  Друзі звернулися з проханням до господині двору, віддати їм плиту.  Господиня погодилась. За розуміння вони пожертвували їй деякі кошти, адже жінка була похилого віку.

А от, що робити з плитою не знали. Ні польської, ні католицької релігійної громади на той час у Богуславі не було. Валерій Міщенко  залишив її у своєму дворі. Друзі робили спроби пошуку рідних Валенти Кронгельма через мережу інтернету, щоб передати плиту, але  вони були невдалими.

У 2012 році, при зустрічі з міським архітектором, Пшевлоцьким Петром Юлійовичем, Валерій дізнався про повернення костьолу вірянам. Він розповів про історію мармурової плити. Архітектор доніс цю інформацію до представника релігійної громади. І ось ця плита знову знаходиться в приміщенні костьолу і неодмінно займе своє місце при реставрації будівлі.

Фото пам’ятної плити і її дослівний переклад з польської мовиWP_20151024_001

    D.O.M (латинь)

DEO OPTIMO MAXIMO –  БОГУ НАЙКРАЩОМУ ВЕЛИЧНОМУ

ВАЛЕНТИ КРОНГЕЛЬМ

Народжений у 1809 році в Франції, син солдата армії Наполеона, навчався в Кременецькому ліцеї, проживав 50 років в Богуславі, де помер у 1894 році.

Похований на тутешньому кладовищі.

Пам’яті чесної і доброї людини, найкращого чоловіка жертвує цей спомин скорботна дружина.