Історія костьолу і парафії

                        Короткий опис
Вигляд костьолу 100 років тому назад і в наші дні
222
rjcnmjkg

                                                                                        Перший дерев’яний костьол у місті Богуславі був збудований у 1789 р. Францішком Ржевуцьким, біля базарної площі у центрі міста.  Він дістав назву Сходження Духа Святого. Але 30 серпня 1817 р. цей костьол згорів і з 1819 року розпочалось будівництво кам’яного костелу.1

1
Ласло I Святой, sw wladyslaw wegierski Ла́сло I Свято́й — венгерский король из династии Арпадов c 25 апреля 1077 по 29 июля 1095, один из самых известных и почитаемых королей страны. Причислен к лику святых 27 июня 1192 года. 

Будували його графиня Олександра   Браніцька і її син Владислав. Отримав він назву  Св.Владислава, на честь венгерского короля Владислава I Святого, покровителя сина.2  Храмове свято костьолу відзначалося у день народження і зачислення   короля до лику святих – 27 червня,  але зі змінами в літургійному календарі, сьогодні воно святкується — 30 червня.                         

При костьолі діяла парафіяльна школа. Також, поряд, був збудований будинок для священиків.

         Приблизно в 1927 році костьол було пограбовано і закрито. Останній настоятель, о. Ілья Зимлинський, по неперевірених даних, начебто, помер по дорозі  у Польщу3. Більшість католиків, які були поляками, були репресовані. За часів радянської влади костьол було значно переплановано, купол зруйновано. Будівлю використовували в господарських цілях. До війни він був, як навчальне і виробниче приміщення, також діяла школа медсестер. Після війни в приміщенні костьолу був килимовий цех художніх виробів.  У 2004 році будівля костьолу перейшла у приватну власність, де використовувалась, як виробничих цех.

         З  2008 р. розпочалась робота по поверненню костьолу, за участю місцевих католиків і свідомих громадян. Збиралась інформація і архівні дані з різних джерел. Були виявленні нові документи, що дали змогу підняти і переглянути питання про майбутнє костьолу. У жовтні 2009 року була створена релігійна громада  римо-католицької церкви. А у червні 2014 р. костьол офіційно було повернено вірянам. Після довгих розмов і аргументацій, та за підтримки місцевої влади, власник будівлі, Майстренко Олександр, подарував його релігійні громаді. Йому були повернуті кошти, затрачені на ремонт будівлі. Але ще задовго, до оформлення документів, власник дозволив правити в приміщенні костьолу.  Настоятель парафії, отець Кшиштоф Вільк, приклав багато зусиль, щодо повернення костьолу парафіянам і опікується ним на сьогодні.

 У жовтні  2012 відбулося урочисте перенесення статуї Діви Марії з каплички, що знаходилась у квартирі колишнього будинку священиків. 

12 листопада 2012 року у храмі було перше, після довгого мовчання, таїнство хрещення. 19 травні 2013 році  відбулося освячення хреста на костьолі.  Сьогодні костьол потребує капітального ремонту та значної реставрації і неодмінно стане духовною і архітектурною прикрасою міста.

Географічний словник Царства Польского і інших слов’янських країн